Archiwalna wersja biuletynu
prowadzona do dnia 30 czerwca 2015r.
Aktualny BIP znajduje się pod adresem bip.um.ostroleka.pl

Biuletyn odwiedzono: 2299 razy
Szukaj w biuletynie:
:: Podatki i dotacje (rok 2003)

Zasady podziału środków finansowych oraz wykaz przedsięwzięć priorytetowych, które mogą być finansowane z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (GFOŚiGW) oraz z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (PFOŚiGW)

I. Odpowiedzialność za podział środków:

  1. Nadzór merytoryczny nad prawidłowym wykorzystaniem środków finansowych sprawuje Wydział Promocji i Rozwoju Miasta. Do zadań Wydziału w tym zakresie należy podział środków, ( po uprzedniej analizie zapotrzebowań złożonych przez komórki tut. Urzędu i inne jednostki ) przygotowanie i przedstawienie propozycji rozdziału środków na posiedzenie zarządu w celu umieszczenia w budżecie miasta.
  2. Nadzór finansowy nad prawidłowym wydatkowaniem funduszy sprawuje Wydział Finansów, Budżetu, Podatków i Opłat.

Środki funduszy przeznacza się na finansowanie zadań ochrony środowiska i gospodarki wodnej w celu realizacji zasady zrównoważonego rozwoju lokalnego.

  1. Środki finansowe GFOŚiGW mogą być przeznaczone na:
    1. edukację ekologiczną w szczególności w zakresie gospodarki odpadami oraz programowanie działań proekologicznych i przedsięwzięcia wynikające z upowszechniania zasad zrównoważonego rozwoju głównie dotyczące:
      • rozwoju bazy służącej realizacji programów edukacyjnych w ośrodkach edukacji ekologicznej,
      • aktywnej edukacji ekologicznej oraz kampanii informacyjno-promocyjnych,
      • programów edukacyjnych w radiu, telewizji, filmie i internecie,
      • konferencji i seminariów istotnych dla spraw edukacji ekologicznej,
      • różnych form doskonalenia zawodowego specjalistów - animatorów edukacji ekologicznej,
      • wspierania działalności wydawniczej, wspomagającej edukację ekologiczną w szkołach, przedszkolach poprzez dofinansowanie gotowych scenariuszy zajęć do realizacji zadań programowych z przedmiotowej ścieżki ekologicznej,
      • promocji zagadnień podnoszących świadomość ekologiczną oraz wspomagania programów edukacyjnych,
    2. programy ochrony środowiska,
    3. organizację konkursów ekologicznych w szczególności związanych z gospodarką odpadami, w tym zakup nagród dla laureatów oraz konkursów i przedsięwzięć upowszechniających wiedzę ekologiczną,
    4. wspomaganie realizacji zadań państwowego monitoringu środowiska,
    5. wspomaganie systemów kontrolnych i pomiarowych oraz badań stanu środowiska, a także systemów pomiarowych zużycia wody i ciepła,
    6. zadania modernizacyjne i inwestycyjne, służące ochronie środowiska i gospodarce wodnej, w tym instalacje lub urządzenia ochrony przeciwpowodziowej i obiektów małej retencji wodnej:
      • budowę i modernizację oczyszczalni,
      • budowę i modernizację kanalizacji sanitarnej,
      • budowę i modernizację wodociągów,
      • budowę i modernizację sieci cieplnej,
      • budowę i remonty Stacji Uzdatniania Wody,
      • budowę kanalizacji deszczowej łącznie z urządzeniami podczyszczającymi wody deszczowe,
    7. urządzanie i utrzymywanie terenów zieleni, zadrzewień, zakrzewień oraz parków,
    8. przedsięwzięcia związane z gospodarką odpadami,
    9. działania przeciwdziałające powstawaniu zanieczyszczeń,
    10. wykorzystanie lokalnych źródeł energii odnawialnej oraz wprowadzanie przyjaznych dla środowiska nośników energii,
    11. wspieranie ekologicznych form transportu,
    12. działania z zakresu rolnictwa ekologicznego oddziałujące bezpośrednio na stan gleby, powietrza i wód,
    13. działania polegające na zapobieganiu i likwidacji skutków zanieczyszczenia środowiska, powstałych w wyniku awarii.
  2. Z PFOŚiGW finansowane będą zadania określone w art. 407 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska ( Dz. U. nr 62, poz. 672 ) oraz programy związane ze składowaniem i unieszkodliwianiem odpadów.

III. Przyznawanie środków finansowych:

Pomoc finansowa udzielana będzie na zadania realizowane przez:

  1. Wydziały i referaty Urzędu Miasta Ostrołęki,
  2. Jednostki organizacyjne Urzędu Miasta i spółki, w których kapitał Miasta przekracza 50 %,
  3. Podmioty nie zaliczane do sektora finansów publicznych i nie działające w celu osiągnięcia zysku mogą otrzymać z budżetu Miasta Ostrołęki dotacje na cele publiczne związane z realizacją zadań miasta zgodnie z Uchwałą Nr 151/XV/99 Rady Miejskiej w Ostrołęce z dnia 13 października 1999 r. w sprawie określenia trybu postępowania o udzielenie dotacji, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli wykonywania zleconego zadania.
  4. Środki GFOŚiGW oraz PFOŚiGW mogą pokrywać całość lub część kosztów realizacji zadań. O wysokości przyznanej pomocy finansowej decydować będą w szczególności następujące czynniki:
    1. zgodność z przeznaczeniem wykorzystania funduszy,
    2. zgodność z założeniami przyjętymi w Strategii Rozwoju Miasta do 2010 r. oraz Wieloletnim Planem Inwestycyjnym dla Miasta Ostrołęki na lata 2002-2006,
    3. zasięg przedsięwzięcia,
    4. wskazanie własnego udziału finansowego lub innych źródeł finansowania zadania z podaniem wysokości kwot,
    5. wykazanie osiągniętych efektów ekologicznych i innych istotnych po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia.
  5. Decyzję o przyznaniu środków finansowych podejmuje Zarząd Miasta Ostrołęki na wniosek (wzór nr 1) zainteresowanego, złożony w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok przystąpienie do realizacji zadania.
  6. Zadania inwestycyjne finansowane w części lub w całości ze środków funduszy (realizowane przez OPEC, OPWiK, OTBS) mogą być wykonywane poprzez przyjęcie następujących rozwiązań:
    • pełnienie funkcji inwestora zastępczego przez przedsiębiorstwa, natomiast Miasto przekazuje środki finansowe,
    • Miasto pełni funkcję inwestora współfinansującego zadanie w zakupie materiałów, przedsiębiorstwo-współinwestor ponosi koszt robocizny i pracy sprzętu,
    • przy realizacji zadań przebudowy i modernizacji sieci, przedsiębiorstwo-pełni funkcję inwestora a Miasto przekazuje dotacje inwestorowi,
    • Miasto pełni funkcję inwestora i inwestora zastępczego.
  7. Wnioski (wzór nr 2) dotyczące edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej, konkursów o tematyce ekologicznej oraz zakupu nagród w związku z ich organizacją należy składać w terminie do dnia 1 marca na projekty realizowane w danym roku. Dla wniosków o tej tematyce ma również zastosowanie termin określony w punkcie III. ppt.5.
  8. Wnioski złożone po terminie oraz wnioski zawierające braki formalne nie będą podlegały rozpatrzeniu.
  9. Podmioty zainteresowane przyznaniem środków finansowych z GFOŚiGW oraz PFOŚiGW obowiązane są do złożenia wniosku w formie pisemnej ( na formularzu nr 1 lub nr 2 ). Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające, iż nie działają w celu osiągnięcia zysku ( np. statut, akt o utworzeniu podmiotu, aktualny wypis z sądu lub innego organu rejestrowego. Formularz wniosku można otrzymać w Wydziale Promocji i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Ostrołęce wniosek.
  10. Wnioski, które uzyskały akceptację Zarządu Miasta Ostrołęki stanowią podstawę do zawarcia umowy o przyznaniu środków finansowych z GFOŚiGW oraz PFOŚiGW.
  11. Przekazanie przyznanych środków finansowych na konto wnioskodawcy następuje po przedłożeniu ostatecznego sprawozdania wraz z dokumentami rozliczeniowymi (rachunkami, fakturami, protokółem odbioru prac) w czasie określonym w umowie zawartej pomiędzy Zarządem Miasta Ostrołęki a podmiotem ubiegającym się o dofinansowanie.
  12. W przypadku stwierdzenia wykorzystania środków finansowych nie zgodnie z ich przeznaczeniem, wnioskodawca zostanie wezwany do natychmiastowego zwrotu otrzymanego dofinansowania.


Załączniki do strony:


[ POBIERZ ]
Wniosek (wzór nr 2)

Urząd Miasta Ostrołęki, ul. Plac Bema 1, 07-410 Ostrołęka, tel. +48 (29) 764 68 11
Stronę redagował: Daniel J. Kołoszko. Ostatnia aktualizacja: 2003-09-29 11:46:48

© 2008 Copyright by UM Ostrołęki, 2008