Geografia
Ostrołęka położona jest nad rzeką Narew, na Równinie Kurpiowskiej, w północno-wschodniej części Mazowsza. Przez miasto przepływają jeszcze dwie inne rzeki: Omulew i Czeczotka będące dopływami Narwi. Wijące się rzeki nadają Ostrołęce ciekawy krajobraz i klimat.
W bezpośrednim sąsiedztwie miasta rozpościerają się lasy Puszczy Zielonej. Obecnie Puszcza Zielona zajmuje około 500km2 różnej wielkości zespołów leśnych, rozdzielonych polami i nadrzecznymi łąkami. Porastają ją bory sosnowe oraz sosnowo-świerkowe i występują w niej liczne gatunki zwierząt. Niezaprzeczalnym walorem miasta jest położenie w czytym ekologicznie obszarze "Zielonych Płuc Polski".
Tereny puszczańskie są zamieszkiwane przez Kurpiów. Jest to ludność pochodzenia mazurskiego, a ich nazwa pojawiła się w XVIII w., kiedy to "ludzi z puszczy" zaczęto nazywać Kurp (Kurpś) od nazw noszonych przez nich chodaków plecionych z łyka. We wsiach kurpiowskich zachowały się liczne ślady dawnej kultury, tradycyjne obrzędy, drewniane budownictwo, wyposażenie wnętrz oraz wycinanki.
Ostrołęka od 1 stycznia 1999 roku przynależy do województwa mazowieckiego stanowiąc główny ośrodek osadniczy, administracyjny i gospodarczy w północno wschodniej części regionu. Ostrołęka jest miastem na prawach powiatu, a także siedzibą starosta powiatowego, które tworzy 11 rolniczych gmin. W Ostrołęce znajdują się oddziały i delegatury większości mazowieckich instytucji wojewódzkich.
- Jak załatwić sprawy w Urzędzie
- Informacja dla osób niesłyszących i głuchoniemych
- Oświadczenia majątkowe
- Podatki lokalne
- Deklaracje podatkowe
- Wykaz ulg, odroczeń, umorzeń
- Wykaz ośrodków szkolenia kierowców oraz stacji kontroli pojazdów
- Pomoc publiczna
- Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
- Organizacje pozarządowe
- Konta bankowe
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
- Wybory do Rad Osiedli
- Strategia Oświatowa Miasta Ostrołęki na lata 2014 – 2020
- Strategia Rozwoju Miasta do roku 2020
- Strategia Rozwoju Miasta 2000-2010
- Informacje o ochronie środowiska
- Przejrzysta Polska