Archiwalna wersja biuletynu
prowadzona do dnia 30 czerwca 2015r.
Aktualny BIP znajduje się pod adresem bip.um.ostroleka.pl

Biuletyn odwiedzono: 2298 razy
Szukaj w biuletynie:
:: Poradnik przedsiębiorcy - Rejestracja

Jak zarejestrować własną działalność gospodarczą

Rejestracja w Urzędzie Miejskim
Urząd Statystyczny
Urząd Skarbowy
Konto bankowe
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Krok pierwszy
Rejestracja w Urzędzie Miejskim

Osoby mieszkające w Ostrołęce, które zamierzają podjąć się prowadzenia własnej działalności gospodarczej, muszą udać się do Urzędu Mejskiego, by zarejestrować firmę. Chcąc prowadzić działalność indywidualną lub w formie spółki cywilnej, należy wypełnić zgłoszenie rozpoczęcia działalności gospodarczej (druk PRM 1), podając: imię i nazwisko, numer PESEL, nazwę firmy, rodzaj działalności, adres, miejsca wykonywanej działalności oraz termin jej rozpoczęcia. Zgłoszenie o wpis do ewidencji podlega stałej opłacie w wysokości 100 zł, a czas oczekiwania na jego wydanie trwa do 14 dni.

Od 1 stycznia 2004r. istnieje możliwość złożenia wraz ze zgłoszeniem do Ewidencji Działalności Gospodarczej wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotóg gospodarki narodowej (REGON) oraz zgłoszenia identyfikującego lub aktualizującego NIP.

W Urzędzie należy także dokonać zmian we wpisie do ewidencji gospodarczej, składając Zgłoszenie zmiany prowadzonej działalności gospodarczej (PRM 2).

Informacje i niezbędne wnioski można uzyskać w następujących miejscach:
    Urząd Miejski w Ostrołęce
Biuro Obsługi Interesantów
Plac J. Bema 1 (główne wejście - parter)
tel. (029) 764 68 11 w. 279
Wydział Promocji i Rozwoju Miasta
Plac J. Bema 1 - pok. 14-16
tel. (029) 764 68 11 w. 227, 303


Krok drugi
Urząd Statystyczny

W Urzędzie Statystycznym nadawany jest numer REGON, który jest określeniem rodzaju działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę. Osoba zamierzająca prowadzić działalność indywidualnie załącza tylko wniosek i dowód osobisty do wglądu, właściciele spółki cywilnej umowę spółki oraz wyciąg z ewidencji prowadzonej przez gminę.
    Urząd Statystyczny w Warszawie
Oddział w Ostrołęce
ul. Insurekcyjna 3
tel. (029) 760 42 52
SekretariatUSOSR@stat.gov.pl
www.stat.gov.pl/urzedy/warsz/_oddzialy/ostroleka.htm

Krok trzeci
Urząd Skarbowy

Każdy prowadzący działalność musi w pierwszej kolejności zadbać o numer identyfikacyjny dla swojej firmy. Osoby fizyczne i prywatne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu i otrzymują numer NIP składający się z 10 cyfr. Dokonuje się go jednokrotnie bez względu na rodzaj i liczbę podatków, rodzaj działalności i liczbę prowadzonych przedsiębiorstw. Aby otrzymać numer NIP, należy wypełnić właściwy formularz (NIP-1 dla osoby fizycznej samodzielnie prowadzącej działalność) wraz z załącznikami NIP-1/A, NIP-B, NIP-C.

W Urzędzie Skarbowym (właściwym dla miejsca zamieszkania) należy złożyć zawiadomienie o rozpoczęciu działalności gospodarczej, podać dane identyfikacyjne założonej firmy oraz rzeczywisty termin otwarcia własnego biznesu. Tutaj też konieczne jest podjęcie decyzji o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, spośród następujących: karta podatkowa, ryczałt lub opodatkowanie na zasadach ogólnych.

  • Karta podatkowa stanowi najwygodniejszą formę opodatkowania. Kwota podatku jest stała, lecz trzeba go płacić nawet w przypadku braku dochodów. Kartą objęte są niektóre usługi w zakresie działalności usługowej, gastronomicznej, budowlanej, instalacyjnej, transportowej, edukacyjnej, rozrywkowej, ochrony zdrowia w formie wolnego zawodu. Nie trzeba prowadzić dokumentacji dla celów podatkowych i składać deklaracji podatkowych (Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne Dz. U. nr 144 z 1998 r.).
  • Ryczałt ewidencjonowany przysługuje osobom rozpoczynającym działalność lub ją kontynuującym pod warunkiem, że w roku poprzednim przychody z działalności prowadzonej samodzielnie nie przekroczyły określonej kwoty. Jednak przepisy wyłączają wiele działalności z tej formy opodatkowania m.in. wolny zawód, niektóre usługi (pośrednictwo finansowe i nieruchomościami, reklamę, turystyczne, hotelowe itp.), prowadzenie aptek, kantorów i lombardów, wytwarzających wyroby podlegające akcyzie, zwolnionych z podatku dochodowego (ustawa jak wyżej). Podatek płaci się od osiągniętego przychodu, lecz nie wykazuje się kosztów podatkowych. Obowiązkiem jest prowadzenie dokumentacji podatkowej.
  • Opodatkowanie na zasadach ogólnych obejmuje podatek płacony od dochodu z uwzględnieniem kosztów podatkowych. Podatnik musi prowadzić dokumentację podatkową (księga przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe) oraz co miesiąc składać deklaracje podatkowe.

Ostatnią czynnością jest załatwienie spraw dotyczących podatku VAT (od towarów i usług). Osoby rejestrujące się jako jego płatnicy składają formularz VAT-R. Opodatkowaniu VAT podlega sprzedaż towarów (przez producenta i kolejnych pośredników), świadczenie usług, eksport i import towarów i usług. Przepisy określają też usługi lub towary, które zwolnione są z tego podatku (Ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z 8 stycznia 1993 r. - Dz. U. Nr 11 z 1993 r.). Stawki podatku VAT wynoszą: 22% (podstawowa), 7% (preferencyjna), 3% (rolnictwo), 0% (eksport).

    Urząd Skarbowy w Ostrołęce
ul. Przechodnia 6
07-410 Ostrołęka
tel. (029) 764 46 31

Krok czwarty
Konto bankowe

Prawo o działalności gospodarczej nakłada na przedsiębiorcę obowiązek posiadania konta, z którego będą przekazywane składki na ZUS, zaliczki na poczet podatku dochodowego i dokonywane rozliczenia między klientami. Dlatego najpierw trzeba wyrobić pieczątki, na których znaleźć się muszą podstawowe dane firmy: nazwa, imię i nazwisko właściciela, adres, numer NIP i REGON. Następnie należy w banku założyć konto, dołączając do wniosku wpis do ewidencji działalności gospodarczej, numer NIP i REGON i pieczątkę.


Krok piąty
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

W ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności należy udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by dopełnić formalności związanych z obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, wypadkowym i zdrowotnym (ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne).

Prowadzący działalność gospodarczą jest bowiem płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne od siebie, osób z nim współpracujących (małżonka, dzieci itd.) oraz zatrudnionych pracowników. Jako płatnik składek jest się zobowiązanym do dokonania zgłoszenia w ciągu 7 dni od:

  • daty zatrudnienia pierwszego pracownika lub powstania stosunku prawnego uzasadniającego objęcie ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi pierwszej osoby
  • daty powstania obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych własnej osoby i osób współpracujących. Zgłoszenia należy dokonać wypełniając odpowiednie formularze, m.in. ZUS ZUA - zgłoszenie do ubezpieczeń, ZUS ZZA - zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego, ZUS ZCNA - zgłoszenie danych o członkach rodziny, których adres zamieszkania nie jest zgodny z adresem zamieszkania ubezpieczonego (ZUS ZCZA - gdy adresy są zgodne), ZUS ZAA - adresy prowadzenia działalności gospodarczej przez płatnika składek, ZUS ZBA - informacja o numerach rachunków bankowych płatnika składek.

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Oddział Ostrołęka
ul. A. Kuklińskiego 3
tel. (029) 760 03 70
www.zus.gov.pl

Urząd Miasta Ostrołęki, ul. Plac Bema 1, 07-410 Ostrołęka, tel. +48 (29) 764 68 11
Stronę redagował: Daniel J. Kołoszko. Ostatnia aktualizacja: 2003-10-09 14:17:15

© 2008 Copyright by UM Ostrołęki, 2008