Formy prowadzenia działalności gospodarczej
Indywidualna działalność gospodarczaSpółki osobowe
Spółki kapitałowe
Indywidualna działalność gospodarcza
Jest to idealna forma prowadzenia działalności gospodarczej dla osób pragnących pracować na własny rachunek, rozmiar działalności nie jest z żadnej strony ograniczony, łatwo ją rozszerzyć i zlikwidować.
Do plusów należy możliwość wyboru dowolnej formy opodatkowania w zależności od działalności - karta podatkowa, ryczałt lub zasady ogólne: podatkowa księga przychodów i rozchodów, księgowość pełna.
Minusem tego rodzaju działalności jest odpowiedzialność całym majątkiem osobistym (w tym wspólnym majątkiem małżonków) za zobowiązania wynikłe w czasie działalności gospodarczej, konieczność płacenia zryczałtowanych składek ZUS bez względu na osiągane dochody, a ponadto trudności w uzyskaniu kapitału na rynku kapitałowym i w drodze przyjęcia nowego wspólnika.
Spółki osobowe
Spółka Jawna
Spółka jawna stanowi odpowiednik spółki cywilnej, z tą różnicą, że obowiązuje w niej subsydiarna (wierzyciel spółki może przeprowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna) odpowiedzialność wspólnika i obowiązek ujawnienia w nazwie co najmniej nazwiska jednego ze wspólników.
Spółka Partnerska
Stanowi rodzaj spółki osobowej utworzonej przez wspólników w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą (własną nazwą). Partnerami w niej mogą być osoby uprawnione do wykonywania zawodu: lekarza (w tym stomatologa, weterynarza), adwokata, aptekarza, architekta, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, księgowego, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.
Zaletą spółki partnerskiej jest ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania powstałe w wykonywaniu działalności przez innych partnerów, jednoznaczne określenie profilu spółki w nazwie, brak wymagań kapitałowych, możliwość ujawnienia w nazwie spółki nazwiska tylko jednego partnera.
Spółka Komandytowa
Pozwala prowadzić działalność w szerokim zakresie i rozmiarze, dając wspólnikom swobodę w kształtowaniu odpowiedzialności za spółkę i jej zobowiązania, ponieważ umożliwia wyłączenie odpowiedzialności części wspólników (komandytariuszy).
Prowadzeniem spraw spółki i jej reprezentowaniem zajmuje się komplementariusz, na którym spoczywa też odpowiedzialność za zobowiązania firmy bez ograniczenia.
Spółka komandytowa jest spółką specyficzną. Pozwala na prowadzenie działalności osobom nie mającym kapitału, lecz pomysł, wizję rozwoju lub działające przedsiębiorstwo, które wymaga dokapitalizowania, a także tym, którzy posiadają kapitał i chcą go korzystnie ulokować bez konieczności angażowania się w sprawy firmy.
Spółka Komandytowo-Akcyjna
Jej celem jest prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą (własną nazwą), w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik (komplementariusz) odpowiada bez ograniczenia, a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Ten rodzaj spółki przeznaczony jest raczej do większych przedsięwzięć, gdyż minimalny kapitał zakładowy wynosi minimum 50.000 zł, wewnętrzne stosunki w spółce reguluje statut, a nie umowa spółki.
Spółka Cywilna
Do końca 2000 r. istniała jeszcze jedna forma prowadzenia działalności gospodarczej - w formie spółki cywilnej, która mogła być wpisana do ewidencji działalności gospodarczej. Obecnie poszczególni wspólnicy rejestrują się indywidualnie, zaznaczając, że działalność będą prowadzić w formie spółki cywilnej. Jednak po 1 stycznia 2004 r. zamiast wpisu w ewidencji konieczna będzie rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym (miejsce dokonywania wpisu ureguluje odpowiednie rozporządzenie). Spółka cywilna staje się jednak formą zanikającą, bowiem po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej wszystkie spółki tego typu będą musiały zostać przekształcone w inne formy prawne, dlatego też ich zakładanie nie jest polecane.
Zawarcie umowy spółki cywilnej opiera się na postanowieniach Kodeksu Cywilnego. Każdy z jej wspólników solidarnie odpowiada za zobowiązania firmy swoim majątkiem. Istnieje konieczność ujawnienia w nazwie firmy wszystkich jej wspólników. Możliwe są wszystkie formy opodatkowania w zależności od działalności.
Spółka Akcyjna
Jest formą działalności przeznaczoną do prowadzenia dużych i średnich przedsiębiorstw, gdyż do jej zawiązania wymagany jest kapitał wynoszący co najmniej 500 tys. złotych. Choć do jej założenia wystarczy tylko jedna osoba, to jednak spółka kumuluje zazwyczaj kapitały wielu akcjonariuszy, zarówno inwestorów wiodących z dużym kapitałem, jak i drobnych akcjonariuszy. Spółka akcyjna ma osobowość prawną i jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Posiada osobowość prawną. W imieniu spółki działa powołany zarząd, a nie wspólnicy, którzy także nie odpowiadają za zobowiązania wynikłe z jej działalności.
Do niedawna spółki z o.o. były popularną formą prowadzenia firmy ze względu na niskie wymagania kapitałowe, a przy tym brak odpowiedzialności wspólników. Obecnie podniesiono wysokość minimalnego kapitału zakładowego do 50 tys. złotych. Spółki już istniejące muszą do 2004 r. podnieść go do wysokości 25 tysięcy, a do 1 stycznia 2006 r. uzupełnić o kolejne 25 tys. złotych.
Podstawa prawna Formy prowadzenia i swobody ograniczenia działalności gospodarczej regulują przepisy:
|
- Jak załatwić sprawy w Urzędzie
- Informacja dla osób niesłyszących i głuchoniemych
- Oświadczenia majątkowe
- Podatki lokalne
- Deklaracje podatkowe
- Wykaz ulg, odroczeń, umorzeń
- Wykaz ośrodków szkolenia kierowców oraz stacji kontroli pojazdów
- Pomoc publiczna
- Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
- Organizacje pozarządowe
- Konta bankowe
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
- Wybory do Rad Osiedli
- Strategia Oświatowa Miasta Ostrołęki na lata 2014 – 2020
- Strategia Rozwoju Miasta do roku 2020
- Strategia Rozwoju Miasta 2000-2010
- Informacje o ochronie środowiska
- Przejrzysta Polska