W większości przypadków władze regionalne i lokalne oraz inne określone podmioty publiczne są upoważnione do bezpośredniego zawierania umów z partnerem zagranicznym w zakresie swoich kompetencji. Państwo natomiast podpisuje lub decyduje w sprawie zawiązania umów, które stwarzają ogólne – oparte na Konwencji Madryckiej – ramy współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym i lokalnym.
Zadaniem własnym gminy jest współpraca ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.
Współpraca międzynarodowa regionów w miarę coraz bliższej perspektywy naszego członkostwa w Unii Europejskiej nabrała w okresie kilku ostatnich lat wyjątkowego znaczenia. Procesowi przyśpieszenia i zdynamizowania współpracy przygranicznej towarzyszą nadzieje na uzyskanie pomocy finansowej z różnych źródeł.
Związki między miastami czy gminami – często znacznie od siebie oddalonymi – znane są niemal od dnia powstania pierwszych miejskich skupisk. Zawsze zawierano je w jednym celu – realizacji wspólnych interesów a ich podstawą – aktywność społeczności lokalnych.
Idea wspólnego rozwiązywania problemów, wspólnego – ponad granicami państw – prowadzenia interesów jest nadal aktualna. Na współczesne związki między miastami patrzeć należy również pod kątem jednoczenia społeczeństw naszego kontynentu. Dziś nie ma w Europie kraju, którego gminy nie miałyby partnera poza swoimi granicami. W całej Europie ruch związków bliźniaczych obejmuje obecnie około 10 tys. gmin.
W Polsce jest około 1.300 kontaktów bliźniaczych – tylko tych zarejestrowanych przez biuro Związku Miast Polskich.
Miasto Ostrołęka utrzymuje bliskie, stałe kontakty z kilkoma miastami w Europie. Z trzema z nich podpisała umowy partnerskie a z dwoma listy intencyjne o współpracy. Na mocy tych dokumentów rozwijają się przyjacielskie więzi z przedstawicielami władz, organizacji społecznych, młodzieżowych i innych. Nawiązało się wiele prywatnych znajomości. To właśnie jest główna idea wszelkich międzynarodowych umów.
- Jak załatwić sprawy w Urzędzie
- Informacja dla osób niesłyszących i głuchoniemych
- Oświadczenia majątkowe
- Podatki lokalne
- Deklaracje podatkowe
- Wykaz ulg, odroczeń, umorzeń
- Wykaz ośrodków szkolenia kierowców oraz stacji kontroli pojazdów
- Pomoc publiczna
- Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
- Organizacje pozarządowe
- Konta bankowe
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
- Wybory do Rad Osiedli
- Strategia Oświatowa Miasta Ostrołęki na lata 2014 – 2020
- Strategia Rozwoju Miasta do roku 2020
- Strategia Rozwoju Miasta 2000-2010
- Informacje o ochronie środowiska
- Przejrzysta Polska